Ajnlatok a viz tisztitshoz
A tervbe vett vízelőkészitésnél EZV® készülékek segitségével fontos megismerketni az általános tudnivalókkal, melyek bármilyen rendszerben alkalmazhatóak: . Az EZV® készülékek alkalmazásánál előnyösebb ha a vízelőkészités ott történik ahol vízmolekulák gyorsabban mozognak, tehát ha a körülmények megengedik, jobb a vezeték átmérőjét a vízelőkészités helyén redukálni. . Fontos, hogy a vízelőkészitésre akkor kerüljön sor, amikor a víz még hideg, tehát melegítés előtt. Ennek érdekében fontos a vízelőkészitő készüléket a vízáramlat irányában elhelyezni még az a hely elé ahol a vízmelegités történik. . Bizonyos mechanikus ütközés és turbulencia jóvoltából csökkenhet a vízelőkészités hatása, ezért javasolt a felhasznált szerekezetett a vízáramlás irányában a szivattyú, centrifúga, esetleg átfolyásmérő után elhelyezni, minnél közelebb ahoz a helyhez, ahol a melegités történik. . Számolni kell a vízelőkészités ideiglenességével is, miután a víz elhagyja a előkészités helyét, minősségét kb. még 72 óráig tartja meg. (függ a víz veggyi összetételétől, a felhasznált rendszertől és tartozókaitól, víznyomástól, vízgáztól stb.) . Figyelembe kel venni, hogy az EZV szerkezetek hatására kevessebb szeny, méghozzá alaktalan álapotban (sár, iszap alakban) jelentkezzik, de a vízmelegítés után mégiscsak létrejön, főleg ott ahol a molekulák mozgása csökken, esetleg nullás. Ezért szükséges, hogy azokban a szerkezetekben ahol létrejöhet az iszapos üllepedék (katlannok, váltók, akumulációs fűtőtestek, tárolók, stb.) – hatásos szenygyüjtővel – deritővel legyenek allátva. Amenyiben a használt rendszerben nincs ilyen berendezzés szükséges ilyen készüléket a rendszerbe beépiteni (például centrifúgát). . Ha a előkészitett víz 90 fokik hevül alkalmas a rendszerbe plasztik (műanyag) kompaktegységet alkalmazni – ez emeli a vízelőkészités hatássát. . Miután a szennyeződés iszapos alakban jelentkezik a szivattyúk a vízáramlás irányában a centrifúga, vagy a vízszűrők után legyenek elhelyezve. Egyébként a szivattyúk behordódnak és meghibásodnak. . A vízelőkészités hatása érdekében a hevitésnél - 90°fokig és 20° N magassabb vízkeménységnél ajánlatos egy plasztik betétet, EZV – KZ – kompaktegységget alkalmazni. . A vezetéket töltsük fel vízzel még mielőtt a vízelőkészités történik. Levegőfelszívás esetén a víz gázosodik és ezért a vízelőkészités előtt gázelszívókat kell alkalmazni (például KS típust). . Ahol a vízfeltöltés alacsonyabb mint a rendszerben levő kétszeres vízterjedelem (például használati melegvíz rendszerekben), fontos azt a vizet is módosítani amelyik cirkulál. . Azok a rendszerek melyekben előkészitett vizet használunk úgy kell hogy legyenek tervezve hogy a vezetékel és a rendszerek tisztántartássát bisztosítani tudjuk. Ehez szenyfelfogó, deritő, szürő, öblitő szerkezetek szükségessek.
Használati vízelőkészités családi házakban
Saját vízmű használása
Saját vízmű használatánál javasolt vízelőkészitő berendezést a szivattyú, esetleg búvárszivattyú és a víztartály közé elhelyezni, ott ahol a átfolyás két értékű, azaz nullás vagy magas (szivattyú bekapcsolva). Abban az esetben, ha ez valamilyen oknál fogva nem lehetséges akkor a vízelőkészitő berendezést a víztartály kifolyó csövén helyezzük ell.
A községi vízvezetékhez való kapcsolás
Ebben az esetben általában az EZV 25 D szerkezetet a hozzákapcsoló vezetékre szereljük.
Vízelőkészités víztávfűtéses családi házzakban
Ebben az esetben egy zárt rendszerről van szó, általában irányitott cirkulációval. A vízelőkészitetőt a visszacsapó szelep után a katlan elé helyezzük. Arra való tekintettel, hogy a kis rendszerek nincsenek szenyfelfogó, deritő berendezéssel ellátva, fontos egy olyan egységet beiktatni ahol a szennyeződés leülepedhet. Ilyen alkalmas szerkezet a mi OS és Ks centrifúgánk. Hogy nekeletkezzenek nemkívánt leülepedéssek a katlanban a cirkáló víz sebessége magassabb kell hogy legyen és ezért ajánljuk a magassabb teljesítményü szivattyú használatát. Új rendszereknél a centrifúgát a katlanból való kilépővezetéken helyezzük el, ugynis itt legnagyobb a sár jellegü, kis méretű szennycsoportok gyülekedése – ez a EZV szerkezet hatása. A vízfűtés természetes keringéssénél a kilépőcsőrre is kapcsolunk centrifúgát – ez a kilépő és belépő víz hőmersékletkülönbség miat szükséges. Abban az esetben ha már használt, korábban felszerelt és elszenyeződott rendszerről van szó, akkor a centrifúgát a katlaan elé szereljük. Ez fontos, főleg a kissebtérfogatú katlanoknál melyek vékonyabb csövekkel vannak felszerelve és ezeket a fellágyított apró szennyszemcsék eldugitanák, esetleg a felhevített felületeken megkeményedett szennyeződés keletkezne.
Használati melegvíz előkészitése
Használati víz melegitési módjától függ a vízelőkészités és a EZV® szerkezet felhasználás. A vízfogyasztástól függően tanácsoljuk a befolyó víz előkészitésére az EZV... sort használni. Ha a vízfogyasztás egy bizonyos rendszerességet mutat ki, példaul 24, esetleg 168 órán belül (vagy naponta, hetente) lehetséges az EZV...T, estleg EZV...MT sort kiegészíteni egy időkapcsolóval (lehetséges a szerkezettel eggyütt megrendelni). A hidegvíz előkészitésénélnál javasoljuk a műanyag – plasztik betét (EZV KP) használatát. Abban az esetben ha a használati melegvíz kifolyásánál hiányzik a használati melegvíztartály vagy lehetetlen a szennytelenités, javasolt a víz belépésénél OS, KS centrifúgát alkalmazni. Akkor ha az átfolyásos melegítőtestnél alkalmazzuk a vízelőkészitő berendezést, akkor fontos a cirkulációt bekapcsolni, hogy a nullás fogyasztás mellet is a víz álandó körforgássa meglegyen. Ezért javasoljuk a magassabb teljesítménü szivattyú használatát. Abban az esetben, ha a meglevő rendszer nem engedélyezi az átfolyás értékeit emelni, fontos a rendszerbe utólagos szivattyút alkalmazni, amely akkor lép műkődésbe ha a használati melegvízhasználat a beálitott egység alá csökken. Ez a megoldás minimális vízátfolyást létesít a melegítőtesten keresztül és ezzel meggátolja a szennyeződést, üllepedést, mely oda jutt, ahol várható – a víztartályba, vagy a centrifúgába. Abban az esetben, ha a melegítés többlépéses, alkalmas a hőfokot szabályozni, még pedig az eggyes lépéseknél úgy, hogy a melegedés fokozatos legyen.
Egylépéses, esetleg kétlépeses attfolyásos használati vízmelegités
A cirkulációs folyamatban elhelyezett centrifúga, főleg már használt, részben szennyeződött rendszernél ajánlott, mert itt a szennyszemcséket, üllepedéseket kivezeti a cirkuláló víz.
Átfolyásos melegités (1. lépés) és akkumulációs melegités (2. lépés)
A rajz azst a megoldást ábrázolja, mikor a rendszerben minimális átfolyást kell bisztosítani – az első lépésen – átfolyásos vízmelegítőnél amelyet sokkal jobban veszélyezz a lerakott szenny mint a akkumulációs melegitésnél. Ez a megoldás felhasználható más tipusu melegvíz előálitássánal is. Fontos bisztosítani a rendszeres szennyfelfogást, deritést a tartályokban, centrifúgában és kicserélőkészülékben.
Akkumulációs használati vízmelegítés
Tekintettel a nagy méretü akkumulációs vízmelegitőre, mely egyben a szedimentációs egységet is képviseli és hatásos derítő berendezéssel van ellátva (golyós szelep) nem fontos a centrifúgát a használati melegvíz kilépéssénél, sem a cirkulációnal alkalmazni.
Akkumulációs használati vízmelegités átfolyános fűtőtest felhasználásával
Az akkumulációs melegítés itt olyan körzettel van bisztosítva, melyben átfolyásos vízmelegítő van kapcsolva és az akumulációs használati melegvíztartály már deritővel, szennyfelfogóval van ellátva. (Az átfolyásos melegítőt centrifúgával kell védeni.) A minimális átfolyásmérés úgy van bisztosítva, hogy a cirkulációs körzetre van rákapcsolva az átfolyásos melegítő. Ezért fontos az átfolyásos melegítőt centrifúgával védeni a körzeten belül. Hasonlóképpen, mint az előbbi esetben, itt is a tartály nagysága bisztosítja a üllepedéses egység feladatát a kilépésnél.
Akkumulációs melegités (1. lépés), átfolyásos melegitéssel kombinálva (2. lépés)
Az első lépést az akkumulációs melegítés jelenti az átfolyásmelegítő és a tárolótartály kihasználássával mely hála az ürtartalmának egyben a üllepedéses egység feladatát is teljesíti. Ebből a tartályból van a sárjellegü szennyeződés eltávolítva – deritéssél. A második lépés az átfolyásos utómelegítés a belépésnél van rákapcsolva a cirkulációs körzetre. Abban az esetben ha a tárolótartály hiányzik a 2. lépés kijáratánál, akkor ott fontos centrifúgát alkalmazni. A centrifúga bekapcsolása a cirkulációs körzetbe hassonlóan indokolt mint az előbbi esetben.
Gőzkatlanokba való vízelőkészités
Kis gőzkatlanok
A kis gőzkatlanoknak külön vezetékük van a gőzből lecsapódó víz részére (úgyn. kondenzvíz) és a tápvíz vezetésére is. A katlan teljesítményétől és a pára menyiségétől függ a tápvízátfolyás is. Ezért ezekkhez a berendezésekhez a legmegfelelőbbek az EZV..., esetleg EZV ...T szerkezetek. A katlan vizét rendszeressen deríteni kell.
Középfokú teljesitményü gőzkatlanok
Gőzkatlanok 1 t/ó teljesítménnyel, esetleg egycsöves gázkatlanoknál ajánlot a vízelőkészitést a 11. számú kép segitségével végezni. Mint a képpen látható a tápvíz eggyesül a gőzből lecsapódó vízzel, centrifúgálás és derítés után lesz előkészítve. Ezek a lépéssek fontossak, mert a kondenzvízzel eggyüt a szennyeződés is mozdul.
Példa a vízelőkészitésre középnyomásu gőzkatlanoknál 25MW teljesítménnyel
Tekentettel arra, hogy a vízelőkészités nagy gőzkatlanoknál külön megoldást igénnyel, ebben a kézikönyvben nem tüntetjük fel. Példának hozzuk a középnyomásos BK8 25MW teljesitményü katlanoknál javasolt eljárást. A hasonló teljesitményü gőzkatlanoknál javasoljuk a EZV® szerkezetet eggyéni megbeszélés alapján használni. (Díjtalanul). A 12. számu képpen feltüntett esetben részben felhasználtuk korábbbi vízelőkészitő részeit a kazánt mint szedimentációs egységet homok szűrőket, dekarbonizált víztartályt és tápvíz tartályt is. A foszfát adagolók megmaradtak az eredi vízelőkészités vegyi rendszeréből, főleg azért mert csőkkenteni kellet a tápvíz lúgtartalmát. Tekintettel a változó tápvíz fogyasztásra vezetékkel volt a tápvíz a katlanokba vezetve, átfolyásmérővel szabályozva az EZV...A sorból.
Vízelőkészités meleg és hővizű távfűtésekben
Lezárt rendszerekben szükséges a vízelőkészitést a cirkulációs részén elhelyezni (tekintettel a vízelőkeszités időtartamára – 72 óra) és így a vízelőkészités álandóan felújulhat. Ha nem is látjuk indokoltnak mégis javasoljuk a tápvíz előkeszitését is, főleg ha a rendszerben nagy vízvetesség.
Kis rendszerekben végzet vízelőkészités
Akkor is ha a katlan deritővel van ellátva javasoljuk – főleg kissméretü katlanoknál (átfolyasosoknál) a centrifugánál visszacsapó szelepet alkalmazni, hogy a katlant védjük a kisméretü szennyezésszemcséktől. A nagyobb terjedelmü katlanoknál (akumulációs) a centrifugától ellehet tekinteni, mert a derítes a katlanban történik. Többkatlanos, nagyobb rendszereknél történő vízelőkészités Ebben az esetben alkalmas kihasználni a vízelőkészitéshez a visszacsapó szelepet az egyik katlannál (1. sz. lehetőség). (azt a katlant használjuk amelyik álandóan forgalomban van). 2. sz. lehetősség a vízelőkészitőt az eggyik visszacsapó szelepre helyezzük. Ennél a megoldásnál javasoljuk átszámitani a rendszerben levő vízmenyiségét, mert a víznek 24 óránként egyszer át kell folynia az EZV...M,C szerkezeten. További lehetősség a főrendszer lezárása a csökentőszelep és a vízelőkészitő szerkezet segítségével. Az összes vízelőkészitési lehetősség figyelembe veszi a gazdasági szempontokat is. Fontos, hogy bisztosítsuk a katlanok folyamatos deritéssét, esetleg a centrifúga tisztítását. Ha vízvesztesség történik a rendszerben javasoljuk a tápvíz előkészitését is. A katlanoknál való vízelőkészitési eljárás javasolt a hőcserélő készülékeknél is. A 15. sz. rajz ábrazolja a további vízelőkészitési lehetőségeket is a lezárt rendszerekben. A centrifúga elhelyezése a visszacsapó szelepen van, a vízelőkeszitő azon a vezetékken van elhelyezve, melynek megfelelő az átmérője. Az átmérő nagysága az átfolyástól (Q) – és a vízmenyiségtől függ.
A medencében történő vízelőkészités
A medencevíz előkészitésével elérhető a sennyezés és baktérium menyisség csökkentése. Hozzávetőleg csökken a klórmenyiség (30%) használata is, így a medencében levő víz minőssége is javul. A mágneses vízelőkészitésnél és a szénny vízmolekuláris széthulásnál létre jön kiss menyiségü hidrogén peroxid kiváltása, mely gyorsan oldódik a vízben és egyben a jelenlevő baktériumokat is írtja. Azonfelül a vezetékek belső felületében Fe304 keletkezik és ez meggátolja a vezeték acélfelületü meghibásodását. kép példának van felmutatva – a medencében történő vízelőkészitést ábrázolja. A normális üzemeltetésnél álandó működésben van az eggyik cirkulációs szivattyú, a tolattyú szelep el van zárva, tehát az összes víz vízelőkészitőn megy keresztül. Rendszerint egyszer hetente úgynevezet szűrőmosást kell alkalmazni, amikor szelepek átálitássával megváltozzik a vízfolyás árama. A mosásnál a szivatyúk bekapcsolt álapotban vannak, hogy elegendő túlnyomás keletkezzen. Hogy minnél kisseb legyen a nyomásvesztesség kinyílik a tolatyú is, így a víz nem folyik keresztül az EZV...M szerkezeten. A szűrömosás ideje kb. 1 óra – ez az idő alatt a víz minőssége nem változzik. Ezzel az eljárással elérhetjük, hogy a szennyeződés csökkenjen, az energiaigénylés kissebb legyen és az a beruházasi költeség ami a EZV szerkezet beszerzésével jár, hamarabb térüljön meg.